Головна

MW nr 01 14.01.2021

038 turyzm by lotrЕкскурсовод Вікторія Жуковська розповіла лучанам і туристам, що у стінах синагоги сьогодні діє спортзал, а у Кафедральному костелі Святих Петра і Павла свого часу був музей атеїзму.

У минулі вихідні в обласному центрі Волині в рамках туристичного сезону «Луцьк. Приємне відкриття!» відбулися безкоштовні екскурсії для жителів і гостей міста. Провели їх відомі волиняни, котрі самі обирали свій маршрут. Серед екскурсоводів були начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури Луцької міськради Сергій Годлевський, волонтер Корпусу Миру США в Україні Террі Меттісон, радіоведуча Вікторія Жуковська та музикант Сергій Мартинюк.

Вікторія Жуковська проклала свій маршрут Старим містом, а почала екскурсію з вулиці Лесі Українки, яка, за словами екскурсовода, 11 разів змінювала назву, а також зазнала великих змін упродовж двох світових воєн.

010 turyzm by lotr

Не оминула увагою Вікторія і Монастир тринітаріїв 1729 року, і Братський міст, з якого, власне, розпочинається Старе місто, і будинок-галерею, який був повністю знищений під час війни, а згодом заново відбудований за первинним проектом.

– Хрестовоздвиженська церква разом із монастирем василіанів становлять єдиний комплекс вцілілих пам'яток архітектури, збудованих Луцьким хрестовоздвиженським братством, – розповідає про споруди на вулиці Данила Галицького Вікторія Жуковська. – Приміщення монастиря сьогодні на другому поверсі використовується під житло, а на першому – облаштовані офіси і магазини.

Також житловий будинок нині знаходиться у вірменській церкві Святого Стефана – давньому храмі луцьких вірмен, що був збудований у XVI столітті.

Далі екскурсовод повела на Майдан Ринок – один із найстаріших та історично найважливіших майданів Луцька, розташований в історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк». Вікторія зауважила, що мало хто з лучан знає про таку історичну назву цього місця:

– На Майдані була Ратуша. Тут відбувалися торги з багатьма містами Європи та Сходу. Майдан неодноразово потерпав від пожеж. У середині XVIІІ століття ситуація змінилася – згоріла ратуша і Ринок почав забудовуватися. Сьогодні майдан відреставрований.

Згадала радіоведуча і про аптеку-музей, що розташована на Майдані Ринок. Цікаво, що саме у цій аптеці наприкінці XIX століття, коли в місті жила Леся Українка та сім'я Косачів, були виготовлені деякі ліки для відомої поетеси.

Екскурсовод розповіла, що сьогодні у синагозі, що збудована у XVIІ столітті, розташувався спортивний комплекс «Динамо». А неоготична, зі стрімким шпилем (24 м), лютеранська кірха є однією з найбільш ефектних споруд сучасного Луцька.

026 turyzm by lotr

Заглянули туристи, на чолі з Вікторією Жуковською, і до родзинки туристичного Луцька – будинку скульптора Миколи Голованя.

– Цей дім ми будували із сином. Після його загибелі я відкрив виставку його робіт, яку кожен може побачити, – розповів скульптор. – У мене добра аура, яку я передаю людям. Часто зустрічаю гостей тут і мені приємно, що ви мандруєте і щось бачите.

Микола Головань виніс книгу, де кожен бажаючий міг записати свої враження від його будинку.

Цікаво, що у домі Миколи Голованя знаходиться понад 500 скульптур. На фронтоні будинку розміщено барельєф із зображенням усіх членів сім'ї скульптора.

Побачили туристи того дня і фасад Будинку родини Косачів, якому уже понад 200 років, і «Лесин ясен», під яким свого часу полюбляла відпочивати Леся Українка.

– Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла був збудований у XVIІ столітті за проектом італійського архітектора Джакомо Бріано. Понад 300 років цей костел був найвищою будівлею міста, висота його сягає 41 метра, – розповіла учасникам екскурсії Вікторія Жуковська. – Після війни, у 1946 році, радянська влада ліквідувала Луцьку римо-католицьку кафедру і у 1980 р. костел перетворили на музей атеїзму, який функціонував тут до 1992 р.. На місці вівтаря тоді було встановлено залізобетонну півсферу для експозиції «Космос».

Звичайно, що не оминули замку – давню визитівку міста, що заманює туристів. Важливо зауважити, що Луцький замок є переможцем конкурсу «7 чудес України: замки, фортеці, палаци».

– Кажуть, що кожен мандрівник, котрий завітає до Луцька, матиме неабияку вдачу у житті, – закінчила екскурсію Вікторія.

У коментарі для «ВМ» екскурсовод розповіла, що готувалася до цього заходу чотири ночі, і до того сама не уявляла, наскільки цікавою є історія рідного міста.

030 turyzm by lotr

– Мені приємно, що на мої екскурсії прийшло чимало людей. У перший день бажаючих було близько 40, у другий – 25. Це були не лише лучани, а й туристи з Херсону, Хмельницького, Дніпропетровська, Одеси та Києва. Мене уже люди запитують, коли будуть ще екскурсії. Я відповідаю усім – телефонуйте, я з радістю розповім усе, що знаю, безкоштовно, – сміється Вікторія, якій уперше запропонували виступити у ролі екскурсовода. – Це гарна ідея і хороший старт. Якщо міська рада вкладатиме кошти у розвиток, то ця ідея і туристична інфраструктура обов'язково запрацюють. Хай спочатку невпевненими і маленькими кроками, але це треба розвивати, бо нам є що показати гостям.

Аня ТЕТ

FB

Бібліотека ВМ

Jency wrzesnia 1939 foto 240 2

dzien

Інформація

logoGranica

FreeCurrencyRates.com

Курс валют

Партнери

LOGO MonitorInfo mini

PastedGraphic-1